Uncategorized

Niki de Saint Phalle – początki kariery

Na początku lat 50. Niki de Saint Phalle zupełnie inaczej planowała swoją karierę. Studiowała aktortwo, w międzyczasie dorabiała jako modelka – wystąpiła m.in. w sesji dla magazynów Life oraz Harper’s Baazar. Jednak po przeżytym załamaniu nerwowym zrozumiała, że to malarstwo jest dla niej najlepszą formą terapii. Szpital psychiatryczny opuściła już jako artystka, a jej dziełami zachwycili się m.in. Marcel Duchamp oraz Salvador Dale. 

Do najbardziej znanych dzieł Niki de Saint Phalle należą:

  • seria prac „Tirs”. Do płócien malarskich przymocowała pojemniki z farbą, które po przestrzeleniu rozlewały się tworząc barwne dzieła.
  • „Ogród Tarota”, nad którymi artystka rozpoczęła prace w 1979 r., i pracowała nad nimi aż do swojej śmierci, czyli w 2002 roku. Projekt został umiejscowiony na rozległym terenie w Toskanii i przedstawia monumentalne i olśniewające figury tarota, pokryte kolorowymi mozaikami.
  • „Nanas” to najpopularniejsze i najbardziej znane dzieło Niki de Saint Phalle, które przedstawia kunsztownie zdobione figurki o kobiecych i bardzo zmysłowych kształtach.
Możliwość komentowania Niki de Saint Phalle – początki kariery została wyłączona