Uncategorized

Domy z kontenerów

Przekształcenie kontenera morskiego w obiekt „mieszkalny” nie jest niczym nowym. Już od ponad 20 lat na świecie można zaobserwować eksperymenty z tym sposobem budowania, od małych 15 metrowych studiów kontenerowych po piętrowe, 60m2 domy z kontenerów morskich. Koncepcja ta przemawia do wielu ludzi: łączenie i wykorzystywanie istniejących elementów, proste życie i ograniczanie śladu ekologicznego. Kontenery morskie są niedrogie, a majsterkowicz-hobbysta może przekształcić kontener w coś przypominającego dom. Umieszczanie kontenerów jest proste. 

Kupić z drugiej ręki czy nowy?


Po pierwsze, musimy wybrać kontener transportowy. Zrównoważony rozwój był jednym z czynników, więc szukamy używanego. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę powód, dla którego ten konkretny kontener jest sprzedawany. Używane kontenery morskie mają swoją historię, mogły być uszkodzone lub mieć inne wady. Ponadto, kontener w swoim dotychczasowym życiu przewoził wiele towarów na całym świecie, ale co dokładnie? Ładunki morskie są często spryskiwane toksycznymi chemikaliami, takimi jak pestycydy lub środki dezynfekujące, których pozostałości mogą nadal znajdować się w kontenerze, a nawet przeciekać do drewnianych desek podłogowych, które je wchłonęły. Mając to na uwadze, całkiem nowy kontener transportowy jest dobrą alternatywą. Warto więc zainwestować w nowe domy z kontenerów.


Kształtowanie i cięcie kontenera


Zazwyczaj zakupiony kontener zostanie dostarczony i ustawiony na fundamencie. Teraz możemy zacząć wycinać otwory w ścianach bocznych na okna i drzwi. Wydaje się to proste, ale wykonanie otworów wpływa na konstrukcję nośną. Podobnie jak ściany nośne w domu lub budynku komercyjnym z ramą stalową, nie można po prostu usunąć tych elementów nośnych bez kompensacji aspektu nośnego. W przypadku kontenera morskiego jest to jeszcze trudniejsze, ponieważ w kontenerze nie ma szkieletu ani konstrukcji nośnej, a sam kontener jest nośny w takiej formie, w jakiej jest. Ściany wraz z masywnymi stalowymi profilami narożnymi zapewniają nośność. W przypadku zmiany lub usunięcia części tych stalowych boków, konstrukcja traci dużą część swojej integralności. Nawet otwory do doprowadzania i odprowadzania wody lub energii elektrycznej mogą mieć na to wpływ. Aby rozwiązać ten problem, trzeba będzie wzmocnić konstrukcję za pomocą stosunkowo drogiego szkieletu metalowego lub drewnianego.

Możliwość komentowania Domy z kontenerów została wyłączona