Uncategorized

Endometrioza objawy – jak rozpoznać tę chorobę?

Szybkie zdiagnozowanie endometriozy jest dzisiaj wciąż trudne zarówno dla lekarzy, jak i dla chorujących na nią kobiet. Tym bardziej, w przypadku pojawienia się typowych objawów tego bolesnego schorzenia, warto natychmiast udać się do lekarza i rozpocząć badania. Co powinno Cię zaniepokoić? Sprawdzamy!

Bolesna endometrioza i objawy początkowe

Pierwszym znakiem typowym dla rozwijającej się choroby jest pojawienie się wzmożonego bólu w czasie miesiączkowania. Ten sygnał nie musi być oczywiście wyrokiem decydującym o tym, że dopadła nas ta głośna i niestety częsta choroba, ale od tego momentu warto uważniej przyjrzeć się swojemu ciału.

Endometrioza objawy są następujące:

  • Coraz bardziej obfite miesiączki, którym towarzyszy przeszywający ból całego podbrzusza – ze zmienną intensywnością i lokalizacją. Ból będzie tak wyraźny, że często uniemożliwi kobiecie podejmowanie jakiejkolwiek normalnej aktywności (praca, dbanie o dziecko, a nawet spacer)
  • Ból podczas oddawania moczu i kału, a przy tym krwawienie
  • Krew zauważana podczas spluwania (zwykle w czasie miesiączki)
  • Bolesne wzdęcia
  • Duże biegunki
  • Ból lub wręcz niemożliwości współżycia seksualnego wynikająca z dolegliwości bólowych
  • Problemy z zajściem w ciążę

Ważne: na endometriozę, która jest chorobą przewlekłą, choruje średnio jedna kobieta w wieku rozrodczym na dziesięć, dlatego jest to powikłanie częste i nie powinno się go lekceważyć. Nieleczona endometrioza nie tylko prowadzi do ogromnego bólu, ale i destrukcji narządów rodnych i ciągłego stanu odczuwania bólu, który utrudnia normalne funkcjonowanie.

Możliwość komentowania Endometrioza objawy – jak rozpoznać tę chorobę? została wyłączona