Uncategorized

Domowe sposoby na nornice

Nornice, czyli gryzonie z rodziny karczownikowatych, to uciążliwe szkodniki, które potrafią znacznie zniszczyć nasze ogrody, łąki i pola uprawne. Choć istnieją różne sposoby na pozbycie się ich, niektóre z nich są kosztowne lub wymagają użycia toksycznych środków chemicznych. W tym artykule postaramy się przedstawić domowe sposoby na nornice, które nie są szkodliwe dla środowiska i nie obciążają naszego portfela.

  1. Woda z mydłem – Prosty, ale skuteczny sposób na pozbycie się nornic polega na wlewie do ich nor wody z mydłem. Woda powinna być ciepła, a mydło bez dodatków. Działanie mydła powoduje, że nornice tracą równowagę elektrolitową i szybko umierają.
  2. Ostre przyprawy – Nornice nie lubią ostrej papryki, pieprzu czy imbirem. Możemy wykorzystać to do naszej korzyści, posypując przyprawy wokół nor i w miejscach, gdzie nornice najczęściej przebywają. Pamiętajmy jednak, żeby ostrożnie obchodzić się z tymi przyprawami, by nie zaszkodzić sobie lub innym zwierzętom.
  3. Olejek miętowy – Olejek miętowy to kolejny naturalny sposób na pozbycie się nornic. Wystarczy wymieszać kilka kropli olejku z wodą i spryskać nim miejsca, gdzie nornice najczęściej się pojawiają. Zapach mięty działa odstraszająco i skutecznie zniechęca gryzonie do pobytu w danym miejscu.
  4. Sieci i ekrany – Jeśli chcemy chronić swoje rośliny lub warzywa przed nornicami, możemy zastosować siatki lub ekrany zabezpieczające. Nornice nie są w stanie przedrzeć się przez mocne i gęste siatki, dzięki czemu nasze uprawy będą bezpieczne.
  5. Pułapki – W sklepach zoologicznych i ogrodniczych można znaleźć specjalne pułapki na nornice. Są to pudełka z zatrzaskującymi się drzwiczkami, które zamykają się w momencie, gdy nornica wejdzie do środka. Taka pułapka pozwala złapać gryzonia, bez potrzeby użycia szkodliwych substancji chemicznych.
Możliwość komentowania Domowe sposoby na nornice została wyłączona